Boxtrolls - najnowsza produkcja studia Laika, jest dowodem, na to, że tradycyjna animacja ma szansę w walce o widza z technologią.

Film Boxtrolls powstał na podstawie książki Alana Snowa wydanej w Polsce pod tytułem Były sobie stwory. Serowy potop. Akcja dzieję się w małym wiktoriańskim miasteczku Cheesebridge, którego mieszkańcy szaleją na punkcie władzy, pieniędzy i sera, który im ma bardziej intensywny zapach, tym jest większym obiektem pożądania. Głównym bohaterem jest Eggs, chłopiec wychowany przez tytułowe Boxtrolle - Pudłaki. Te urocze, sympatyczne, pełne dobroci, a także talentu do wszelkich mechanizmów stworki, są uważane przez ludzi za potwory porywające ich dzieci i oczywiście ukochany ser. By przetrwać, Boxtrolle muszą żyć w ukryciu, pod miastem, gdzie stworzyły swoje podziemne miasto. Jednak czasami muszą wyjść na powierzchnię po jedzenie, a przy okazji po rzeczy wyrzucone przez ludzi, które dla Pudłaków są prawdziwymi skarbami. Każda taka wycieczka jest dla nich wielkim niebezpieczeństwem, mogącym skończyć się niewolniczą pracą dla bezwzględnego Snatchera, łowcy Pudłaków.


Boxtrolls to niekoniecznie film dla dzieci. Pierwsze sceny mogą wywołać poczucie niepokoju, a nawet strachu u najmłodszych. Noc, wąskie uliczki skąpane w deszczu, światło latarni odbijające się w kałużach, istoty chowające się w cieniu, to elementy znane z filmów kryminalnych, filmów kina noir, dreszczowców. Nawiązań do innych filmów nie brakuje. Dialogi ze szczyptą czarnego humoru bezpośrednio wskazują na burtonowskie ujęcie głównego tematu filmu, walki o równość i wolność. Żołnierzami w tej walce będą osierocony chłopiec wychowany przez potwory i rozkapryszona córka burmistrza, nie interesują się rodzice. Małymi, aczkolwiek dość irytującymi fragmentami filmu, były typowo moralizatorskie wypowiedzi, które nijak nie pasowały, były wręcz zbędne.

Boxtrolls to bardzo miła odmiana dla animacji komputerowej. Film został zrealizowany w animacji poklatkowej (ang. stop-motion), która polega na sekwencji osobnych zdjęć obiektu, które razem stwarzają wrażenie ruchu tego obiektu. Film zachwyca warstwą wizualną, która została dopieszczona w każdym szczególe. 60 osób budowało wiktoriańskie miasteczko, którego bruk jest majstersztykiem, ręcznie robiło wyrastające z niego chwasty, zaprojektowało kostiumy dla różnorodnych postaci warte nominacji do Oscara. Około 180 użytych w filmie lalek było drukowanych w drukarce 3D, w tym około 25 przedstawiały samego Eggsa.

Boxtrolls składają się z 120000 scen, które tworzą 96 minutowy film pełen popisów realizacyjnych nasycony brytyjskim humorem rodem z Monty Pythona. To film, który udowadnia że, o jakości nie decydują efekty komputerowe, a ciężka praca ludzi.


Wymyślę coś jutro